Răspuns :
Densitatea stejarului [tex]\rho_{stejar}=900kg/m^{3} [/tex]
Masa sferei este
[tex]m= \frac{G}{g}= \frac{6}{9.81}=0.61kg[/tex]
Iar volumul acesteia
[tex]V_{sfera}= \frac{m}{\rho} = \frac{0.61}{900}=0.67*10^{-3}m^{3}[/tex]
Tinand cont de principiul lui Arhimede, forta ce actioneaza asupra vasului va fi
[tex]F=G-\rho_{apa}*g*V_{apa}[/tex]
unde [tex]\rho_{apa}[/tex] densitatea apei, iar [tex]V_{apa}[/tex] este volumul de apa dezlocuit de corp
[tex]V_{apa}= \frac{V_{sfera}}{2} = \frac{0.67*10^{-3}}{2}=0.33*10^{-3}m^{3}[/tex]
Deci
[tex]F=6-1000*9.81*0.33*10^{-3}=6-3.23=2.77N[/tex]
Masa sferei este
[tex]m= \frac{G}{g}= \frac{6}{9.81}=0.61kg[/tex]
Iar volumul acesteia
[tex]V_{sfera}= \frac{m}{\rho} = \frac{0.61}{900}=0.67*10^{-3}m^{3}[/tex]
Tinand cont de principiul lui Arhimede, forta ce actioneaza asupra vasului va fi
[tex]F=G-\rho_{apa}*g*V_{apa}[/tex]
unde [tex]\rho_{apa}[/tex] densitatea apei, iar [tex]V_{apa}[/tex] este volumul de apa dezlocuit de corp
[tex]V_{apa}= \frac{V_{sfera}}{2} = \frac{0.67*10^{-3}}{2}=0.33*10^{-3}m^{3}[/tex]
Deci
[tex]F=6-1000*9.81*0.33*10^{-3}=6-3.23=2.77N[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!