👤

Va rog ajutati-ma !! In ce raport trebuie amestecate doua solutii de concetratii 1M si 0,2M pentru a obtine o solutie de concetratie 0,5M

Răspuns :

solutia 1 : Vs1     cM1 = 1 mol/l     n1 = cM1·Vs1 = 1·Vs1 moli 
 + 
solutia 2 : Vs2     cM2 = 0,2 moli/l   n2 = cM2·Vs2 = 0,2·Vs2 moli 
-------------------------------------------
Vs = Vs1 + Vs2     cM = 0,5 mol/l  ⇒ n = cM1·Vs1 + cM2·Vs2 = Vs1 + 0,2Vs2
(cM1·Vs1 + cM2·Vs2)/(Vs1 + Vs2) = 0,5    (impartim si numaratorul si numitorul fractiei cu Vs1 si notam Vs1/Vs2 = r 
(cM1·r + cM2 )/(r+1) = 0,5      1·r + 0,2 = 0,5r + 0,5    0,5r = 0,3 ⇒ r = 3/5



Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari