n=V/Vm = 6,72/22,4 = 0,3 moli C2H4
3H2C=CH2 + 2KMnO4 + 4H2O => 3H2C(OH)-CH2(OH) + 2KOH + 2MnO2↓
C⁻² -1e⁻ ⇒ C⁻¹ se oxideaza (ag.red) ||3
C⁻² -1e⁻⇒ C⁻¹ se oxideaza (ag.red) ||3
Mn⁺⁷ +3e⁻ ⇒ Mn⁺⁴ se reduce (ag.ox) ||2
3 moli C2H4...................2 moli KMnO4
0,3 moli C2H4..............x=0,2 moli KMnO4
Cm=n/Vs = 0,2/0,2 = 1 M ⇒ A este adevarat
3 moli C2H4.............................2*87g MnO2
0,3 moli C2H4............................x = 17,4g MnO2 ⇒ B este adevarat
N.O al atomilor de C din compusul rezultat este -1 => C este adevarat