Răspuns :
OH
|
3H₂C=CH-CH₃ + 2KMnO₄ + 4H₂O => 3H₂C-CH-CH₃+ 2KOH + 2MnO₂
|
OH
C⁻² -1e⁻⇒ C⁻¹ se oxideaza (ag.red) ||3
C⁻¹ -1e⁻⇒ C⁰ se oxideaza (ag.red) ||3
Mn⁺⁷ +3e⁻ ⇒ Mn⁺⁴ se reduce (ag.xo) ||2
3 moli C3H6................2 moli KMnO4
2 moli C3H6................x= 1,333 moli KMnO4
Cm=n/Vs => Vs=1,333/0,1 = 13,33 L KMnO4
|
3H₂C=CH-CH₃ + 2KMnO₄ + 4H₂O => 3H₂C-CH-CH₃+ 2KOH + 2MnO₂
|
OH
C⁻² -1e⁻⇒ C⁻¹ se oxideaza (ag.red) ||3
C⁻¹ -1e⁻⇒ C⁰ se oxideaza (ag.red) ||3
Mn⁺⁷ +3e⁻ ⇒ Mn⁺⁴ se reduce (ag.xo) ||2
3 moli C3H6................2 moli KMnO4
2 moli C3H6................x= 1,333 moli KMnO4
Cm=n/Vs => Vs=1,333/0,1 = 13,33 L KMnO4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!