Se da masa de substanta dizolvata, md=100g si concentratia procentuala; se cere masa de solutie obtinuta, ms. c= mdx100/ms c= 0,5% md=100 0,5= 100x100/ms----------------> calculeaza ms !!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!