Pentru aniversarea lui, Bogdan a cumparat portocale si banane, cantitatea de banane fiind cu 5 kg mai mare decat cantitatea de portocale si a platit in total 41 de lei.Daca 1 kg de portocale si 1 kg de banane au costat la un loc 8 lei si daca 1 kg de banane este mai scump cu 2 lei fata de 1 kg de portocale, afla ce cantitate de portocale si banane a cumparat Bogdan
p+b=8lei p+2lei=b p+p+2lei=8lei 2p=6lei p=3lei b=3+2 b=5lei 5×5=25lei costa cele 5 kg de banane in plus 41-25=16 costa bananele si portocalele in mod egal 5+3=8lei costa 1kg de p si 1kg de b 16÷6=2kg portocale 2+5=7kg banane 2kg p×3lei+7kg b×5lei=41lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!