👤

In urma arderii a 5,8 g hidrocarbura se obtin 17,6 g. Calculeaza.
A.compozitia in procente de masa a hidrocarburii
B. Raportul masic de combinare a atomilor componenti
C.raportul atomic a atomilor componenti
Va rog sa imi dati un raspuns


Răspuns :

%C=300a/11s = 300*17,6/11*5,8 = 5280/63,8 = 82,758

%H = 17,24

C=82,758/12 = 6,896 => 1 atom C

H = 17,24  => 2,5 atomi H

B. F.B => (CH2,5)n = 12n/2,5n = 4,8 n

....