👤

Cantarit cu balanta, un corp de aluminiu are masa de 29,7 g. Sa se calculeze volumul acestui corp. Va rog ajutatima

Răspuns :

densitatea=m/V
cautam pe net densitatea aluminiului si gasim 2700 kg/m^3=2,7g/cm^3 
V=m/densitate=29,7/2,7=11cm^3