👤

o tarta si anca o jumatate de tarta costa 6 lei cat costa o tarta facetimi cu antrebari


Răspuns :

cat costa o jumatate de tarta?
 6: 3=2 lei
cat costa o tarta?
2x2=4 lei
a+a:2=6 lei  l  amplificam cu 2
2a+a=12
3a=12
a=12:3
a=4 lei/ tarta
jumatate de tarta este
4 lei:2=2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari