Răspuns :
pai daca ti se spune ca un kg de fructe are acelasi pret cu celalat, poti sa notezi cu x pretul unui kg
si vei obtine
25x+25x=250
50x=250
=> x=5
al doilea mod
pornesti de la ce ti se da
notezi cu x pretul unui kilogram de mere si cu y pretul unui kilogram de portocale
adununandu-le vei avea
25x+25y=250
dai pe 25 factor comun si obtii
25(x+y)=250 si imparti la 25
x+y=10
dar ti se spune ca un kilogram din ambele fructe au acelasi pret
notezi x cu y
si ai 2y=10
=> y=5
si vei obtine
25x+25x=250
50x=250
=> x=5
al doilea mod
pornesti de la ce ti se da
notezi cu x pretul unui kilogram de mere si cu y pretul unui kilogram de portocale
adununandu-le vei avea
25x+25y=250
dai pe 25 factor comun si obtii
25(x+y)=250 si imparti la 25
x+y=10
dar ti se spune ca un kilogram din ambele fructe au acelasi pret
notezi x cu y
si ai 2y=10
=> y=5
250lei :2=125lei
125lei:25kg=5lei (1kg) primul mod
al doilea mod
250 :2:25=5
125lei:25kg=5lei (1kg) primul mod
al doilea mod
250 :2:25=5
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!