👤

1 Un automobilist intra pe autostrada la ora 8 si 22 de minute . Contorul kilometric al masinii indica 35478 km.
La ora 10 h 02 minute automobilistul se opreste , controlul indicand 35588 km.
Ce viteza medie a avut automobilul?

2 o panta are 10 km. La urcare un biciclist merge cu viteza de 10km pe ora iar la caborare cu 30 km pe ora .
Care este mrdia vitezelor ?
Care ete viteza medie a biciclistului


Răspuns :

35588-35478= 110km
T1= 8h 22
T2= 10h 02min
10h 02 min - 8h 22 min=1h 40 min
Vm1= 110 km = 110 km =
1h 40min 100 min
=55 km = 11 km
50 min 10 min
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari