👤

Greutatea unui corp pe o planeta este de 480 N.Masa corpului este egala cu 300kg.Determina acceleratia gravitationala pe aceasta planeta. Va rog mult ofer 30 puncte.

Răspuns :

G=mxa rezulta ca 480=300xa rezulta ca a= 480\300
a=1,6 m\s la patrat
unde a=acceleratia