👤

Un automobil parcurge 60 km în 40 minute. Calculează viteza lui. Exprima rezultatul în m/s și km/h
Vă rog!!!Dau coroana!!!


Răspuns :

delta d = 60 km delta t = 40 min - 2400 s v=? v = delta d supra delta t v= 60000m supra 2400 s simplifici zero cu zero si rămâne 600 supra 24 v=25 m/s