👤

Dupa o reducere cu 15% pretul ghiozdanului este 72 lei . determinati pretul initial al ghiozdanului

Răspuns :

100%-15%=85%
85%....................................72 lei
100%..................................  x lei
x=100x72:85=7200:85=84,70
R: pretul initial a fost 84,70 lei