Calculaţi nr de moli din :
a) 500 g CaCO3
b) 11,2 l CO2, VM=22,4 l
c) 12,044×10^23 atomi de Na
d) 18 mil H2O cu f=1g/cm^2
e) cub de Fe cu latura de 2 cm^3 si
f=8600 kg/m^3
f) 200 g CuCO3 de puritate 90%
Va rog ajutati-ma cu ce stiti!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!