1. n=m/M = 0,0294/98 = 0,0003 moli H2SO4
Cm=n/Vs(L) = 0,0003/0,6 = 5*10^(-4) mol/ L
Eg H2SO4 = M/2 = 98/2 = 49
C=md/Eg*Vs = 0,0294/49*0,6 = 0,001 Eg/L = 1*10^(-3) Eg/L
H2SO4 => acid tare , [H2SO4] = 10^(-pH) = 5*10^(-4)...
Ca(OH)2 + H2SO4 => CaSO4 + 2H2O
VsH2SO4=VsCa(OH)2
Cm=n/Vs => Vs = n/Cm = 0,05/0,1 = 0,5 L Ca(OH)2
Ce este 0,05 ??