Răspuns :
CM=densitate*concentrație procentuala*10/MNaOH
CM=1,1*8*10/40=2.2M
CM=1,1*8*10/40=2.2M
Presupun V=1L
ro=ms/V => ms=1100g sol NaOH
C=md/ms*100=>md=88g NaOH
n=m/M=88/40=2,2 moli NaOH
Cm=n/Vs = 2,2 M
ro=ms/V => ms=1100g sol NaOH
C=md/ms*100=>md=88g NaOH
n=m/M=88/40=2,2 moli NaOH
Cm=n/Vs = 2,2 M
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!