Răspuns :
greutatea = masa x g
stim ca obiectul este din aluminiu, ceea ce inseamna ca ii cunoastem densitatea ( daca nu o stim, o cautam in enciclopedie si aflam ca este 2,7 g / cm³ sau 2700 kg/m³
densitatea = masa /volum
masa = densitatea x volumul
volumul cubului = lxlxl = 1 cm x 1cm x1cm = 1 cm³
masa = 2,7 g/cm³ x 1 cm³ = 2,7 g = 0,0027 kg
greutatea = masa x g = 0,0027 kg x 9,8 N/kg = 0,02626 N
stim ca obiectul este din aluminiu, ceea ce inseamna ca ii cunoastem densitatea ( daca nu o stim, o cautam in enciclopedie si aflam ca este 2,7 g / cm³ sau 2700 kg/m³
densitatea = masa /volum
masa = densitatea x volumul
volumul cubului = lxlxl = 1 cm x 1cm x1cm = 1 cm³
masa = 2,7 g/cm³ x 1 cm³ = 2,7 g = 0,0027 kg
greutatea = masa x g = 0,0027 kg x 9,8 N/kg = 0,02626 N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!