Răspuns :
Răspuns:
a) 15 m/s = 15 x 3600 = 54 000 m / h = 54 km/h
b) 120 km /h = 120 000 m / 3600 s = 33,33 m/s
c) 80 m/ min = 80 x 60 = 4800 m/h
d) 72 cm/min = 72 : 60 = 1,2 cm/s = 1,2 x 3600 = 4320 cm/h = 43,2 m/h
e) 144 km/h = 144 000 m / 3600 s = 40 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!