👤

o bila cu ponderea de 0,5 N este suspendata de un resort a carui constanta de elasticitate este egala cu 20 N/m.sa se calculeze alungirea resortului.

Răspuns :

P=G=0,5 N
k=20 N/m
Delta l-?
k=G/Delta l
Delta l=G/k=0,5 N/20 N/m
Delta l=0,025 m=2,5 cm.
F=0,5N
k=20N/m
Δl=F/k
Δl=0,5N/20N/m
Δl=0,5/20m
Δl=5/10/20m
Δl=1/2/20m
Δl=1/40m
Δl=0,025m=25mm(alungirea resortului);