👤

Ce cantitate de clor se poate prepara din 367,5 kClO3 si cate grame de KCl rezultă??
Dau coroana


Răspuns :

MKClO3 = 122,5g/mol
n=m/M=367,5/122,5=3 moli KClO3
2KClO3 =] 2KCl + 3O2
2 moli KClO3.......2*74,5g KCl
3 moli KClO3........x=223,5g KCL
n=m/M=223,5/74,5=3 moli KCl
2K + Cl2 =] 2KCl
1 mol Cl2......2 moli KCl
x=1,5 moli.......3 moli KCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari