👤

Determinati concentratia fenolului, exprimata in g/L, dintr-o proba de apa reziduala, stiind ca, la tratarea a 10 mL de apa reziduala cu brom, se separa 0,331 g de precipitat alb.

Răspuns :

C6H5-OH + HO-C6H2Br3 ↓+ 3HBr 
n fenol = n tribromfenol = 0,331/331 = 0,001 moli
cM = n/Vs = 0,001/0,01 = 0,1 moli /l