👤

Ce cantitate de soluție cu concentrația de 30%,conține 700 g apă. URGENT REZOLVAREA PLS

Răspuns :

Formula de calcul => C*mH2O=md(100-C)

C*mH2O=md(100-C) => md=(C*mH2O)/(100-C) =( 30*700)/(100-30) = 300g

ms=md+mH2O = 300+700= 1kg soluție