Elena cumpără 4 kg cartofi si 3 kg rosii platind 12 lei .Sa se afle cat costa un 1 kg de cartofi stiind ca este de doua ori mai ieftin decat 1 kg de rosii?R:1,2 si 2,4
4x+3y=12 y=2x 4x+3·2·x=12 4x+6x=12 10x=12 x=12:10 x=1,2 am notat cartofii cu x- deci 1 kg de cartofi =1,2 kg 4·1,2+3y=12 4,8+3y=12 3y=12-4,8 3y=7,2 y=7,2:3 y=2,4 am notat rosiile cu y, deci kg de rosii= 2,4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!