un vas plin cu apa are forma cilindrica, cu raza de 0,1 m si inaltimea de 0.5 m.Apa din vas se raceste cu 10 grade C.Ce cantitate de caldura a cedat apa?(c=4190 J/kg gradeC , п(pi)=3 , p(ro)=1000kg/m cub) Stiu ca raspunsul trebuie sa fie 1257000 J VA ROG , MAINE TRE SA O REZOLV!!!
Aflii volumul apei care este egal cu cel al cilindrului V=S*h unde S=π*r^2 deci V=π*r^2*h Acum afli masa apei m=V*ro Scrii caldura schimbata Q=m*c*Δt Q=π*r^2*h*ro*c*Δt. Ai grija la unitatile de masura! Mari succese!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!