👤

Hai!Vrau și eu rezolvarea problemei:
Se amesteca patru solutii:prima are concentrația de 40% și masa soluției de 60g,a doua conține 140g soluție iar masa soluției este de 3 ori mai mare,a treia are masa soluție de 50g și concentrația de 30% a patra are concentrația de 20% și masa de dizolvant de 20g .Care este concentrația finala?
URGENT VA ROG!!(din Delta 2016)


Răspuns :

solutia 1 : ms1=60g    c1 = 40%   ⇒ md1 = 0,4ms1 = 24g
solutia 2 : ms2 = 180g(?) md2 = 140g(?) 
solutia 3 : ms3 = 50 g   c3 = 30%  ⇒ md3 = 0,3ms3 = 15g
solutia 4 : ms4 = md4+m apa = md4 + 20 = 0,2ms4 + 20   0,8ms4 = 20   ms4=25g
.............................................................................................................
 ms = ms1 + ms2 + ms3 + ms4      md = md1+ md2 + md3 + md4
c = (md1+md2 +md3+md4)·100/(ms1+ms2+ms3+ms4)
 
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari