prin ardere....H2---------------------->H2o ori a moli
CnH2n+2---------------> nCO2+(n+1)H2O ori b moli
CnH2n----------------> nCO2+ nH2O 0ri c mol
total moli amestec: a+b+c= 100/22,4mmoli
total moli CO2: n( b+c)= 210/22,4mmol unde V,m= 22,4ml/mmol
c,mol c mol c mol
CnH2n + H2---> CnH2n+2
total moli alcan: (b+c)= 70/ 22,4 mmol
reazolva sistemul alcatuit din cele trei ecuatii , calculeaza n si identifica alcanul si alchena.
Atentie. rationamentul este valabil numai daca alcanul si alchena au acelasi numar de C!!!!!