1)Sandu cumpara 5 kg cartofi si 2 kg ceapa si platind la casa cu o bacnota de 100 lei ,primeste rest 85 lei.Cat costa 1 kg de cartof,daca 4 kg de ceapa costa 10 lei?
2)Suma dintre triplu unui numar l-a adaugat catul numerelor 301 si 43 este mai mica decat 12.Determinati numarul.
cat costa 2 kg de ceapa? 10:2=5lei cati lei a cheltuit? 100-85=15 lei cati lei costa 5 kg de cartofi ? 15-5=10 lei cat costa un kg de cartofi? 10:5=2lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!