Răspuns :
Notam Acidul 1, 2 cu A₁, A₂ si A₃ pt solutia finala; Concentratia cu [ ]; Masa cu M₁ pt A₁, M₂ pt A₂ si M₃ pentru solutia finala :
[A₁] = 20% [A₂] = 36% [A₃] = 30%
M₁ = 200ml M₂ = M₃ - M₁ M₃ = M₁ + M₂
Folosim regula dreptunghiului in care notam
[A₁] {[A₂] - [A₃] = p₁ (parti din acidul A₁)}
[A₃]
[A₂] {[A₁] - [A₃] = p₂ (parti din acidul A₂)}
p₁ + p₂ = p₃ (parti totale de acid A₃)
20% p₁= 6
30%
36% p₂= 10
p₃ = 16
De aici calculezi cu regula de trei simpla:
Pentru A₁:
Daca in 16ml solutie finala A₃ ai 6ml A₁ [20%] atunci in cate parti solutie finala vei avea 200ml din acidul ?
16ml A₃ . . . . . 6ml A₁
Xml A₃ . . . . . 200ml A1
x= (200*16) / 6
x = 533 (x este cantitatea de solutie finala M₃)
stiind ca M₂ = M₃ - M₁
M₂ = 533 - 200
M₂ = 333 ml
[A₁] = 20% [A₂] = 36% [A₃] = 30%
M₁ = 200ml M₂ = M₃ - M₁ M₃ = M₁ + M₂
Folosim regula dreptunghiului in care notam
[A₁] {[A₂] - [A₃] = p₁ (parti din acidul A₁)}
[A₃]
[A₂] {[A₁] - [A₃] = p₂ (parti din acidul A₂)}
p₁ + p₂ = p₃ (parti totale de acid A₃)
20% p₁= 6
30%
36% p₂= 10
p₃ = 16
De aici calculezi cu regula de trei simpla:
Pentru A₁:
Daca in 16ml solutie finala A₃ ai 6ml A₁ [20%] atunci in cate parti solutie finala vei avea 200ml din acidul ?
16ml A₃ . . . . . 6ml A₁
Xml A₃ . . . . . 200ml A1
x= (200*16) / 6
x = 533 (x este cantitatea de solutie finala M₃)
stiind ca M₂ = M₃ - M₁
M₂ = 533 - 200
M₂ = 333 ml
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!