Răspuns :
a) V O2 consumat = 22,4-5,6=16,8L
pV=nRT => n=pV/RT = 1*16,8/0,082*298 = 0,68751 moli O2
C2H5-OH+3O2⇒2CO2+3H2O [ΔHr₁=-1490,26 KJ/mol] cu asta asta am combinat
1 mol C2H5-OH................3 moli O2
x moli C2H5-OH...............0,68751 moli O2
x=0,68751/3 = 0,22917 moli C2H5-OH
b) 0,23 moli C2H5-OH...................342,76 KJ
1 mol C2H5-OH...............................x KJ
x=342,76/0,23 = 1490,26 KJ/mol ΔHr₁=-1490,26 Kj
c) CH3-COOH + 2O2 -> 2CO2 + 2H2O ΔHr₂=-873,62 KJ (-1)
C2H5-OH (l) + O2 -> CH3-COOH + H2O ΔHr =?
C2H5-OH + 3O2 + 2CO2 + 2H2O => CH3-COOH + 2O2 + 2CO2 + 3H2O.
Dupa reducere rezulta => C2H5-OH + O2 => CH3-COOH + H2O (reactia la care trebuie sa ajungem)
ΔfHr = ΔHr₁-ΔHr₂ = -1490,26+873,62 = -616,64 Kj
pV=nRT => n=pV/RT = 1*16,8/0,082*298 = 0,68751 moli O2
C2H5-OH+3O2⇒2CO2+3H2O [ΔHr₁=-1490,26 KJ/mol] cu asta asta am combinat
1 mol C2H5-OH................3 moli O2
x moli C2H5-OH...............0,68751 moli O2
x=0,68751/3 = 0,22917 moli C2H5-OH
b) 0,23 moli C2H5-OH...................342,76 KJ
1 mol C2H5-OH...............................x KJ
x=342,76/0,23 = 1490,26 KJ/mol ΔHr₁=-1490,26 Kj
c) CH3-COOH + 2O2 -> 2CO2 + 2H2O ΔHr₂=-873,62 KJ (-1)
C2H5-OH (l) + O2 -> CH3-COOH + H2O ΔHr =?
C2H5-OH + 3O2 + 2CO2 + 2H2O => CH3-COOH + 2O2 + 2CO2 + 3H2O.
Dupa reducere rezulta => C2H5-OH + O2 => CH3-COOH + H2O (reactia la care trebuie sa ajungem)
ΔfHr = ΔHr₁-ΔHr₂ = -1490,26+873,62 = -616,64 Kj
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!