👤

care este masa continuta in:
0,1 moli Ag
3 moli S
4 moli Na


Răspuns :

m= n,mol x M,g/mol...         M (A) se scoate din tabel

m,Ag= 0,1molx108g/mol=...............calculeaza 
m,S= 3mol x 32g/mol=                    calculeaza
m,Na= 4mol x23g/mol.....................calculeaza !!!!!!