un corp de masa m=2kg se misca rectiliniu uniform sub actiunea fortei cu modulul f=10N a carei directie fave cu directia de miscare un unghi alfa=60°. Sa se determine : forta de frecare, reactiunea planului, raportul dintre forta de frecare si forta de apasare normala.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!