👤

1. Procesul de amonoxidare a metanului permite obţinerea HCN conform ecuaţiei reacţiei chimice: CH4 + NH3 +3/2 O2→ HCN + 3 H2O
Calculaţi volumul de metan (c.n.) necesar pentru obţinerea a 2,43 t HCN la un randament al reacţiei de 90%.
2. Determinaţi volumul de O2 (măsurat în condiţii normale) stoechiometric necesar pentru amonoxidarea volumului de 1,12 m3 metan (măsurat în condiţii normale).


Răspuns :

CH4 + NH3 + 1,5O2 ⇒ HCN + 3H2O 
teoretic : mHCN = 2430·100/90 = 1700kg     n = 2700/27 = 100kmoli = nCH4
⇒ V CH4 = 100·22,4 = 22400m³
2.  V O2 = 1,5V CH4 = 1,5·1,12= 1,68m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari