Răspuns :
a)Reactia de electroliza a NaCl consta in 2 etape:
1. Reactia de reducere
Na⁺ + e⁻ → Na
2. Reactia de oxidare
2Cl⁻→Cl₂ + 2e⁻
Reactia generala:
2NaCl→2Na(s) + Cl₂(g)
b)2NaCl → 2Na + Cl₂
Stim ca ecuatia gazelor ideale este pV=nRT unde
p este presiunea în sistem;
V este volumul sistemului;
n este numărul de moli (cantitatea de substanță) din sistem;
R este constanta universală a gazelor R = 0.082 L*atm/mol*K);
T este temperatura absolută a sistemului in K
n = pV/RT=3*2.05/0.082*300=0.25 moli Cl₂
In urma ecuatieie reactiei chimice putem observa ca:
2 moli NaCl...........1 mol Cl₂
x moli NaCl............0.25 moli Cl₂
x=0.25*2=0.5 moli NaCl
n=m/M
m=n*M=0.5*58.5=29.25gNaCl
Daca in 39g NaCl masa impura..............29.25gNaCl masa pura
atunci in 100 g........................................y
y=75 → puritate 75%
1. Reactia de reducere
Na⁺ + e⁻ → Na
2. Reactia de oxidare
2Cl⁻→Cl₂ + 2e⁻
Reactia generala:
2NaCl→2Na(s) + Cl₂(g)
b)2NaCl → 2Na + Cl₂
Stim ca ecuatia gazelor ideale este pV=nRT unde
p este presiunea în sistem;
V este volumul sistemului;
n este numărul de moli (cantitatea de substanță) din sistem;
R este constanta universală a gazelor R = 0.082 L*atm/mol*K);
T este temperatura absolută a sistemului in K
n = pV/RT=3*2.05/0.082*300=0.25 moli Cl₂
In urma ecuatieie reactiei chimice putem observa ca:
2 moli NaCl...........1 mol Cl₂
x moli NaCl............0.25 moli Cl₂
x=0.25*2=0.5 moli NaCl
n=m/M
m=n*M=0.5*58.5=29.25gNaCl
Daca in 39g NaCl masa impura..............29.25gNaCl masa pura
atunci in 100 g........................................y
y=75 → puritate 75%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!