a)1tona=1000kg 14kN=14000N 7kN=7000N T+G=ma (ca vectori) pe axa oy avem: T-G=ma rezulta ca a= (T-G)/m= (T- mg)/m = (14000- 1000x9,8)/1000 = (14000- 9800)/1000 = 4200/1000 = 4,2 m/s la patrat b) a=(7000- 9800)/1000= -2800/1000= -2,8 m/s la patrat
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!