Răspuns :
-MASA si moli de KOH din solutie:
40/100= md/67,2----> md=26,88gKOH
---niu(n)= 26,88g/56g/mol=0,48molKOH
M(miu)sulfat de aluminiu- =(2x27gAl+ 3x32gS+12X16g))/mol=342g/mol
niu(n) sulfat de aluminiu= 34,2g/342g/mol=0,1mol
M,Al(OH)3=(27gAl+3gH+3x16gO)/mol=78g/mol
1mol 6mol 3mol 2mol
Al2(SO4)3+ 6KOH-----> 3K2SO4+2Al(OH)3
0,1mol 0,48mol...... .................x
x=0,48x2/6 mol= 0,16molAl(OH)3
m= 0,16molx78g/mol=..........................calculeaza !!!
Sulfatul de Al este in exces!!!
40/100= md/67,2----> md=26,88gKOH
---niu(n)= 26,88g/56g/mol=0,48molKOH
M(miu)sulfat de aluminiu- =(2x27gAl+ 3x32gS+12X16g))/mol=342g/mol
niu(n) sulfat de aluminiu= 34,2g/342g/mol=0,1mol
M,Al(OH)3=(27gAl+3gH+3x16gO)/mol=78g/mol
1mol 6mol 3mol 2mol
Al2(SO4)3+ 6KOH-----> 3K2SO4+2Al(OH)3
0,1mol 0,48mol...... .................x
x=0,48x2/6 mol= 0,16molAl(OH)3
m= 0,16molx78g/mol=..........................calculeaza !!!
Sulfatul de Al este in exces!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!