👤

Masura solutiei 1=300g
Concentratia solutiei 1=20%
Masura apei evaporate=?
Concentratia solutiei 2=60%

Ajutati-ma va rog mult ! Ofer 30 de puncte !


Răspuns :

ms1 = 300 g; c1 = 20 %; c2 = 60%; c1 = 100• md/ms1 => md = c1 • ms1 / 100 = 20•300/100 = 60 g; c2 = 100• md/ ms2 => ms2 = 100•md/ 60 = 100•60/60 = 100 g; m apă = ms1 - ms2 = 300 - 100 = 200g apă evaporată