👤

?km/h(cati km pe ora)=20m/s raspuns cu rezolvare va rog !Dau coroana+50 puncte!!!



Răspuns :

Presupunem ca o viteza data in km/h si vrei sa o transformi in m/s. Pentru asta transformi km in m si ora in secunde.
1km=1000m si 1h=3600s
V km/h=V*1000/m3600s m/s=v/3,6m/s
Deci pentru a transforma viteza din km/h in m/s se imparte la 3,6.
Ex 72km/h=72*1000/3600=72/3,6=20m/s
36km/h=36/3,6=10m/s
Transformarea din m/s in km/h se face inmultind cu 3,6
Ex 20m/s=20*3,6km/h=72km/h
Mari succese!