👤

in 320g apa se dizolva80g piatra vanata. ce concentratie procentuala are solutia obtinuta ?

Răspuns :

m apa =320 g
md=80 g
c=?
ms=md+mapa=80+320=400 g
c=md/ms*100=80/400*100=20%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari