👤

care este concentratia procemt a unei solutii obtinute din800gr apa si 40gr subst.solida

Răspuns :

mapa=800 g
md=40 g
c=?
ms=mapa+md=800+40=840 g
c=md/ms*100=40g/840g*100=4,76%