👤

300g solutie de zahar cu concentratia 20% se supune evaporarii pana cand se indeparteaza jumatate din cantitatea de apa continuta.Care este concentratia procentuala a solutiei dupa evaporare

Răspuns :

initial : ms = 300g    c = 20% ⇒ md = 60g   ⇒ m apa = 300- 60 = 240g
se indeparteaza : 240/2 = 120g apa 
final : ms 300 - 120 = 180g    md = 60g ⇒ c = 60·100/180 = 33,33%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari