👤

UN aliaj de oțel si argint are densitatea de 60 supra 7 g/cm3. Volumul celor doua este 700 cm3. Sa se calculeze masele celor doua a liaje stiind ca densitatea otel este 7,8 g/cm3 iar Argint este 10,5g/cm3.

Răspuns :

densitatea  = masa / volum  

densitatea aliajului este raportul dintre masele celor doua metale supra volumul aliajului ( considerat omogen!) 

densitate aliaj = (masa otel + masa argint)/ volum total 

densitate aliaj = 60/ 7 g/cm cub
masa otel =  densitate otel x volum otel
masa argint =  densitate argint x volum argint 
mai stim ca v otel + v argint = v aliaj = 700 cm ³

d aliaj =  (densitate otel x volum otel + densitate argint x volum argint) / 700

v otel = (700 - volum argint )
si acum inlocuim 

60/7 = [7,8 (700 - Vargint) + 10,5 va]/ 700 

6000 = 5460 - 7,8 v argint + 10,5 v argint 
540 = 2,7 v argint 
v argint = 200 cm ³
v otel = 700 - 200 = 500 cm³ otel 

masa otel  = densitate otel x volum otel = 7,8 g/cm³ x 500 cm³ = 3900 grame
masa argint = densitate ag x v ag  = 10,5 g/cm³ x 200 = 2100 grame 
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!


Ze Lesson: Alte intrebari