Răspuns :
daca 4kg ceapa=10 lei |
2kg ceapa= x lei | => x lei = (2*10) : 4
x lei = 5 lei
100-85=25 (suma ceapa si cartofi)
25-5= 20 lei (5 kg cartofi)
20:5=4 lei (1kg cartofi)
2kg ceapa= x lei | => x lei = (2*10) : 4
x lei = 5 lei
100-85=25 (suma ceapa si cartofi)
25-5= 20 lei (5 kg cartofi)
20:5=4 lei (1kg cartofi)
a dat 15 de lei pe toate
daca 4 kg de ceapa costa 10lei impartit la 2 iti da 5 lei adica a dat 5 lei pe 2 kg de ceapa
si au mai ramas 10 lei atat costa 5 kg de cartofi 10 lei impartit la 5 kg iti da 2 lei
2 lei = 1kg de cartofi
daca 4 kg de ceapa costa 10lei impartit la 2 iti da 5 lei adica a dat 5 lei pe 2 kg de ceapa
si au mai ramas 10 lei atat costa 5 kg de cartofi 10 lei impartit la 5 kg iti da 2 lei
2 lei = 1kg de cartofi
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!