Răspuns :
C3H8 + 5O2 -> 3CO2 + 4H2O + Q
C2H6 + 7/2O2 -> 2CO2 + 3H2O + Q
x+y = 25 |(-3) => -3x-3y=-75
3x+2y = 60 => 3x +2y = 60
/ -y = -15 => y=15 mL
x = 10 mL
%C3H8 = 15/25*100 = 10/25*100 = 40
%C2H6 = 15/25*100 = 60
b) n=V/Vm = 10/22,4 = 0,4464 mmoli C3H8
mC3H8 = 0,4464*44 = 19,642mg
n=V/Vm= 15/22,4 = 0,6696 mmoli C2H6
m C2H6 = 0.6696*30 = 20,08mg
m total = 39,731mg
%C3H8(masic) = 19,642/39,731*100 = 49,43
C2H6 + 7/2O2 -> 2CO2 + 3H2O + Q
x+y = 25 |(-3) => -3x-3y=-75
3x+2y = 60 => 3x +2y = 60
/ -y = -15 => y=15 mL
x = 10 mL
%C3H8 = 15/25*100 = 10/25*100 = 40
%C2H6 = 15/25*100 = 60
b) n=V/Vm = 10/22,4 = 0,4464 mmoli C3H8
mC3H8 = 0,4464*44 = 19,642mg
n=V/Vm= 15/22,4 = 0,6696 mmoli C2H6
m C2H6 = 0.6696*30 = 20,08mg
m total = 39,731mg
%C3H8(masic) = 19,642/39,731*100 = 49,43
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!