👤

De un resort elastic cu constanta elastica150N\Kg este suspendat un corp cu masa de 200g. Care este forta care actioneaza asupra resortului? Ce valoare are deformarea? (g=10N/KG)

Răspuns :

k= constanta elastică a resortului; ∆ l = alungirea resortului; F= forță reformatoare;
F= ∆l*k --> F=G=m*g=(0.2 kg)*(10N)/kg=2N;

∆l=F/k=(2N)/(150N/m)=(2/150)m=0,01(3)m=13 mm


:D