👤

calculeaza masa oxigenului optinut la descompunere a 180g de apa daca procesul decurge dupa ecuatia H2O=2H2+O2

Răspuns :

mH2O=180 g
mO2=?
2H2O=2H2+O2
MH2O=2*1+16=18u.a.m
MO2=2*16=32 u.a.m
2*18g H2O..............32gO2
180 g......................x=160 g