👤

Calculeaza concentratia procentuala a 500 g solutie de piatra vanata care are concentratia 5 % dca sau evaporat 100 g.

Răspuns :

ms1=500g 
c1=5%
m apa evaporata=100g
c2=?
ms2=ms1-m apa evaporata=500-100=400 g
md=c1*ms1/100=5*500/100=25g
c2=md/ms2*100=25/400*100=6,25%