👤

ajutoor! am o problema la fizica si nu stiu sa o fac .... zice asa sa se determine constanta elastica a unui resort care se deformeaza cu 4,9 cm cand este tinut vertical si de capatul liber se suspenda un corp cu masa de 50 de grame

Răspuns :

m•g = k• ∆l => k = m•g / ∆l; m = 50 g = 50/1000 kg = 0,05 kg (S.I); 4,9 cm = 4,9/100 m = 0, 049 m => k = 0,05 • 10 / 0,049 = 10, 2 N/ m