Răspuns :
Transformi 70mg in g: 0.073g HCl
MCl2=71g/mol
MHCl=36.5g/mol
Lucrezi pe reactie, pui masele molare jos si masele sus:
x.............0.073g
Cl2+H2->2HCl
71...........2*36.5
Regula de 3 simpla: x=(71*0.073)/(2*36.5); x=0.071g Cl
regula de 3 simpla din nou: un mol de clor molecular are 71g, 0.071g Cl o sa fie y moli
1mol.....71g
y............0.071g
y=0.071/71
y=0.001 moli Cl
Un mol de orice substanta contine 6.023*10^23 unitati (molecule/atomi/etc.), deci 0.001moli Cl o sa aiba 0.00602*10^23 molecule.
Sper sa nu fi gresit.
MCl2=71g/mol
MHCl=36.5g/mol
Lucrezi pe reactie, pui masele molare jos si masele sus:
x.............0.073g
Cl2+H2->2HCl
71...........2*36.5
Regula de 3 simpla: x=(71*0.073)/(2*36.5); x=0.071g Cl
regula de 3 simpla din nou: un mol de clor molecular are 71g, 0.071g Cl o sa fie y moli
1mol.....71g
y............0.071g
y=0.071/71
y=0.001 moli Cl
Un mol de orice substanta contine 6.023*10^23 unitati (molecule/atomi/etc.), deci 0.001moli Cl o sa aiba 0.00602*10^23 molecule.
Sper sa nu fi gresit.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!