Răspuns :
100-85 lei=15 lei costa cumparaturile
2 kg ceapa costa 2*2,5 lei=5 lei
15-5=10 lei costa cele 5 kg de mere
10:5=2 lei costa kg de mere
2 kg ceapa costa 2*2,5 lei=5 lei
15-5=10 lei costa cele 5 kg de mere
10:5=2 lei costa kg de mere
100 lei -85 lei=15 lei a cheltuit Marcel
2kg*2,05lei=4,1 lei a cheltuit pe 2 kg de ceapa
15 lei-4,1 lei=10,9 lei a cheltuit pe 5 kg de mere
10,9 lei/5 kg =2,18 lei costa 1 kg de mere
2kg*2,05lei=4,1 lei a cheltuit pe 2 kg de ceapa
15 lei-4,1 lei=10,9 lei a cheltuit pe 5 kg de mere
10,9 lei/5 kg =2,18 lei costa 1 kg de mere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Ne dorim ca informațiile furnizate să vă fi fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar pentru acces rapid, adăugați-ne la favorite!